Kiedy balony nie unoszą się po napełnieniu helem?

Napełniamy balon helem, zamykamy i balon albo wogóle nie unosi się, albo ledwo lewituje nad ziemią. W czym problem? Przyczyny moga być różne.

Zastosowanie mieszanki zamiast czystego helu


Jeżeli balon napełnimy mieszanką o niewłaściwych proporcjach, niedopasowanych do rozmiaru i wagi balonu balony napełnione helem nie będą się unosiły.


O czystości helu można przeczytać szerzej tutaj.


Kiedy napełniamy balony helem najczęściej mamy do dyspozycji mieszaninę gazów, która w większości przypadków możemy potocznie nazwać czystym helem. Czysty to znaczy o zawartości helu powyżej 99,00%. Mamy pewność że napełniamy balony samym helem, jeżeli na butli znajdziemy oznaczenie hel 4.0. Jeżeli trafi nam się mieszanka balonowa, helon lub inne mieszanki gazów należy upewnić się co dokładnie jest zmieszane i w jakich proporcjach.

Do masowych zastosowań, na jednodniowe, jednorazowe eventy dekoratorzy często, aby obniżyć koszt napełnienia balonów helem stosują mieszanki lub używają reduktorów, które pozwalają na napełnianie balonów odpowiednio ustawioną mieszanka powietrza i helu. Jest to powszechne i mając doświadczenie nie wpływa na jakość dekoracji. Należy zachować odpowiednie proporcje przy takim napełnianiu oraz zastosować sprawdzone balony, których właściwości znamy.

Balony foliowe dedykowane do powietrza

Nie uniosą się balony foliowe napełnione helem, jeżeli ich wielkość jest za mała (a co za tym idzie stosunek objętości do wagi) lub ich kształt - ciężar spawów nie pozwala na uniesienie się.

We większości przypadków balony foliowe, które są przeznaczone do napełniania powietrzem nie posiadają samozamykajacego się wentylu. Jest to wyraźna wskazówka, że taki balon jest to tzw. balon foliowy na patyk. Aby go zamknąć należy zastosować zgrzewarkę a następnie umieścić - zaczepić o plastikowy koszyczek, który montujemy na patyku.

Niektóre balony średniej wielkości np. litery i cyfry ok 30 cm mimo że są wyposażone w samozamykajace się wentyle również nie nadają się do helu. Należy zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu balonów. Jeżeli widnieje tam twarz lub usta i słomka należy interpretować to nie jako wskazówkę że można również takie balony napełnić powietrzem z płuc, lecz jest to informacja że tylko w taki sposób te balony należy napełniać.

Czasem sprzedawcy zapewniają, że nawet małe balony literki, cyferki będą się unosiły, niestety mogą wprowadzać w błąd nieświadomie - z tego względu że niektóre cyfry np. zero będą się unosiły - bo proporcja między objętością a waga będzie zachowana. Natomiast litera A w takim samym rozmiarze, zawierająca większą ilość spawów już nie będzie mogła się unieść po napełnieniu helem. Z założenia balony oznaczone wspomnianym oznaczeniem z założenia nie są przeznaczone do napełniania helem.

Balony foliowe o nietypowych kształtach

Jest to sytuacja, która nie często ma miejsce. Większość producentów testuje prototypy produktów i eliminuje z produkcji wymyślne wzory w których ilość spawów jest tak duża, że nie pozwala przy objętości balony unieść ciężar spawów i unieść balon napełniony helem do góry.

Niemniej zdarzają się sytuacje w których trafiają na nasz rynek wzory, które na pozór wydają się być dostatecznie duże do napełniania helem a jednak po napełnieniu nie unoszą się, lub jedynie delikatnie lewitują.

Lewitacja balonów jest czasem efektem zamierzonym. Jest tak w przypadku na przykład zdalnie sterowanych balonów: rybek, rekinów i innych, które z założenia nie maja unosić się na 100%, bo zahaczałyby o sufit. Są one specjalnie dociążane tak, aby unosiły się tuz nad głowami. Podobnie z dekoracjami które mają unosić się na wysokości wzroku a nie pod sufitem.

Balony lateksowe o zbyt małym rozmiarze

Podobnie jak balony foliowe zbyt małe balony lateksowe nie będą się unosić. Mimo, że lateks jest rozciągliwym materiałem to nadmierne napełnienie balonów także nie jest rozwiązaniem. Przepełniony balon może się uniesie, ale jego trwałość będzie dużo krótsza. Może także pęknąć.

Uwaga na rozmiar. Możliwym błędem jaki można popełnić przy doborze balonów do helu jest posługiwanie się przez sprzedawców np. w opisach aukcji zamiennie rozmiarem w centymetrach i calach. Przykładowo zakup balonów 13 centymetrowych zamiast 13 calowych (ponad 33 cm) generuje zupełnie inne zapotrzebowanie na hel ponadto balon o średnicy 13 cm nie będzie się wcale unosił lub będzie się unosił bardzo krótko.

Niewłaściwy materiał balonu i jego jakość

Niewłaściwy materiał z którego jest wykonany balon może mieć znaczący wpływ na kwestię unoszenia się balonu i jego (unoszenia) trwałość.

Powłoki za ciężkie lub nie dość szczelne nie będą nadawały się do unoszenia na helu. Nie będą się unosić np. rękawiczki lateksowe czy piłki plażowe.

Gorzej będą unosić się, lub szybko tracić jakość wzniosu balony lateksowe zleżałe, które zaczęły się utleniać. Takie balony także mogą pękać.

Balony foliowe o niedbałych spawach także będą puszczały hel przez co efekt unoszenia szybko stracą.

Nadmiar uszczelniacza

Balony lateksowe które uszczelniamy za pomocą preparatów takich jak HI-FLOAT mogą się nie unosić jeżeli zaaplikujemy za dużą ilość substancji. Nadmiar hifloatu będzie za bardzo obciążał balon.

Czasem odłożenie balonu i poczekanie aż woda z żelu odparuje może uratować sytuację, niemniej aby nie zmarnować, balonów, helu i hifloata należy stosować go w sposób i ilości wskazanej przez producenta, najlepiej przygotowując kilka balonów testowych na kilka dni przed impreza, tak, żeby sprawdzić działanie żelu na konkretnych balonach i ewentualnie zmniejszyć aplikację.