Czy do napełniania balonów z butli jest konieczny reduktor?

Reduktor jest to dodatkowy zawór mocowany do butli.

Butle jednorazowe z helem

Wszystkie butle jednorazowe z helem są oryginalnie wyposażone w dodatkowy zawór. Aby napełniać balony najpier odkręca się główny zawor a następnie wypuszcza gaz używając końcówki reduktora - drugiego zaworu. Dzięki reduktorowi napełnianie balonow helem jest wygodne - nie trzeba przy każdym balonie zakręcać głownego zaworu butli. Napełnianie odbywa się poprzez zginanie gumowej końcówki reduktora. Dodatkowo - kształt uniwersalnej gumowej końcówki do balonów z helem umożliwia napełnienie balonów lateksowych jak i gumowych.

Butle wymienne z helem

W przypadku butli wymiennych reduktory i końcówki do napełniania są dodatkowym sprzętem. Reduktor instaluje się na butli aby pracować na niższym ciśnieniu a także po to - aby w przypadku balonów foliowych użyć odpowiednio wąskiej końcówki do ich napełninia. Zastosowanie mają tutaj proste reduktory lub bardziej skomplikowane reduktory gazowe a także reduktory dekoratorskie - sprzęt dedykowany do balonów często wyposażony w wiele przydatnych gadżetów usprawniających pracę przy masowym napełnianiu balonów.

Co to jest reduktor?

W przypadku butli z helem do balonów często mówi się zamiennie o reduktorach i końcówkach do napełniania balonów. Reduktor to zawór który w mniej lub bardziej zaawansowany sposób steruje ciśnieniem. Reduktor do balonów to zazwyczaj zawór z końcówką lub końcówkami dedykowanymi do balonow na hel - lateksowych lub foliowych.

Reduktor jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie redukować. Reduktory ciśnienia gazu mają zastosowanie przede wszystkim do obniżania ciśnienia w butli gazowej do ciśnienia roboczego urządzenia do którego butla jest podłączona - np. w przypadku butli gazowej podłączonej do kuchenki.

W przypadku redukcji ciśnienia helu zamkniętego w butli, reduktorem nazywa się zawór manipulujący ciśnieniem. Reduktor mocuje się na zaworze butli i ustawia z jakim ciśnieniem hel będzie wydobywał się z butli. Reduktory mogą być wyposażone w jeden lub dwa manometry. Jeden - wysokiego ciśnienia - jakie panuje w butli i drugi - niskiego roboczego ciśnienia.

Za pomocą odczytu poziomu ciśnienia sprężonego helu w butli, znając objętość butli możemy sprawdzić czy butla jest pełna lub ile gazu zostało jeszcze w butli.

Specjalistyczne reduktory do napełniania balonów helem

Do napełniania helem hurtowych ilości balonów, aby usprawnić pracę, stosuje się różnego rodzaje reduktory dedykowane do zastosowań baloniarskich, dekoratorskich.

Najprostsze reduktory helowe to końcówki typu tilt - flex, tilt - push - zawory łamane lub naciskowe dzięki którym, podobnie jak w przypadku reduktorów na jednorazowych butlach z helem, możliwa jest praca bez operowania głównym zaworem butli. Tego typu reduktory są czasem dostępne na wypożyczenie.

Niestety reduktory ze względu na swoją budowę i funkcje są sprzętem delikatnym wymagającym staranności w eksploatacji. Ponadto jest to sprzęt kosztowny i dlatego profesjonalne reduktory rzadko podlegają wypożyczaniu. Niemniej w przypadku obsługi imprez masowych i przygotowywania olbrzymich dekoracji z balonów wyposażenie się w taki sprzęt jest nieodzowne. Niewątpliwie posiadania profesjonalnego reduktora do helu usprawni i uprzyjemni pracę z balonami i z helem.

Reduktory profesjonalne celują w potrzeby użytkowników i dostępne są w rozmaitych konfiguracjach i z wieloma dodatkowymi akcesoriami.

Reduktory te mogą być wyposażone w manometry - dzięki temu mamy kontrolę nad ilością helu w butli.

Niektóre urządzenia mają funkcję zasysania powietrza w zadanej proporcji - tak aby zaoszczędzić na helu i nie napełniać balonu czystym helem.

Szczególnie funkcjonalne są reduktory z wieloma końcówkami. Dwiema końcówkami roboczymi - dzięki którym można napełniać helem w tym samym czasie dwa balony lub większą ilością końcówek roboczych umożliwiających jednoczesną pracę kilku osób i jeszcze sprawniejsze napełnieni balonów helem.

Producenci reduktorów do helu wyposażają sprzęty w dodatkowe akcesoria - takie jak: podajniki wstążki z nożykami, uchwyty na dystrybutory uszczelniacza hi-float, wzorniki rozmiarów balonów do precyzyjnego napełniania balonów helem do właściwej średnicy i inne.