Ile helu jest potrzebne do napełnienia balonów foliowych - przykłady

Balony foliowe


Balony foliowe popularnie nazywane "szeleszczącymi" czy mylarowymi to trwałe baloniki wykonane z efektownej mikrofolii. Występują w różnych kształtach, często z licencyjnymi nadrukami ? Disney, Pixar itp. Maja tę przewagę nad balonami lateksowymi, ze wypełnione helem unoszą się kilka dni do nawet miesiąca i większość z nich wykończona jest samozamykającym się zaworem, który umożliwia ewentualne dopełnienie balonu, jeżeli z powodu długiej ekspozycji hel wymaga uzupełnienia.


Szacowanie potrzebnych ilości helu do balonów foliowych

O ile szacowanie potrzebnych ilości helu dla balonów lateksowych opiera się o stosunkowo nieskomplikowane obliczenia a tyle szacunki, co do zapotrzebowania na hel dla balonów foliowych są dużo trudniejsze.

Wskazówki producenta balonów

Każdy producent a za nim detaliczny sprzedawca powinien w katalogu, czy na opakowaniu zbiorczym umieszczać specyfikacje balonów zawierającą ich zapotrzebowanie na hel. Niestety nie zawsze tak jest. Często mamy zakupiony balon, który chcemy napełnić helem i nie do końca wiemy ile helu jest potrzebne do napełnienia naszego foliowego balonu.


Co zrobić, gdy producent nie podaje ile helu potrzeba do napełnienia balonu helem?

Można wtedy posłużyć się wskazaniami innego producenta dla najbardziej podobnego do posiadanego przez nas balonu.

Da to jednak jedynie wartość szacunkowa, bo niestety często balony opisane, jako standard np. 18 calowy ? spłaszczona kula objętość maja różną. Czasem średnica balonu nie jest podana właściwie, czasem balon jest bardziej czasem mniej spłaszczony, co wpływa na ilość helu, jaki musimy wpompować do balonu.


Przykłady:


Ile helu jest potrzebne do napełnienia foliowego balonu 18 calowego


zakładając, ze balon ma średnicę 46 cm a po napompowaniu rozmiar 34 cm x 34 cm, do jego napełnienia będzie potrzebne 0,014m3, czyli z 1m3 helu napełnimy 71 takich balonów.


Ile helu jest potrzebne do napełnienia foliowego serca 18 calowego


zakładając, ze balon ma średnicę 46 cm a po napompowaniu rozmiar 36 cm x 33 cm, do jego napełnienia będzie potrzebne 0,014m3, czyli z 1m3 helu napełnimy 71 takich balonów.


Ile helu jest potrzebne do napełnienia foliowej gwiazdki 20 calowej


zakładając, ze balon ma średnicę 51 cm a po napompowaniu rozmiar 46 cm x 45 cm, do jego napełnienia będzie potrzebne 0,017m3, czyli z 1m3 helu napełnimy 58 takich balonów.


Ile helu jest potrzebne do napełnienia cyfr i liter


Standardowo cyfry występują w rozmiarach od 38 cali do 43 cali (96 do 109cm) a ich zapotrzebowanie na hel to od 0,04m3 do 0,051m3, czyli z butli jednorazowej z helem na 30 balonów napełnimy 4-5 takich balonów.


Uwaga na małe balony foliowe

W przypadku małych balonów foliowych bez zaworu należy upewnić się czy balon przeznaczony jest do helu. Małe balony ze względu na nieodpowiednia proporcję wagi do objętości nie będą się unosiły.Reduktor konieczny do balonów foliowych

Do napełniania balonów foliowych helem ważne jest posiadanie reduktora z wąską końcówka umożliwiającą napełnieni balonu przez mały samozamykający się zawór. Jeżeli balon foliowy nie jest wyposażony w taki zawór do zamknięcia balonu należy zastosować zgrzewarkę.