Jak wypuścić hel z balonu foliowego?

Balony foliowe można wielokrotnie napełniać powietrzem lub helem, ale jak wypuścić z nich powietrze, żeby wykorzystać je ponownie ?

Aby wypuścić powietrze lub hel z balonu należy rozszczelnić wentyl. Czyli podobnie jak w przypadku napełniania (wkładamy końcówkę reduktora przez folię wentylu) tak przy wypuszczaniu gazu z balonu musimy użyć rurki. Najlepiej sprawdzi się plastikowa słomka dostosowana średnicą do wielkości wentyla. Należy umieszczać słomkę w wentylu delikatnie, żeby nie uszkodzić samego wentyla lub/i przeciąć czy rozerwać powłoki balonu.

Uszkodzony wentyl balonu foliowego - jak sobe poradzić?

Jeżeli przy opróżnianiu uszkodzimy wentyl balonu możemy jeszcze próbować uratować balon. Jeżeli uszkodzenie jest przy wentylu - na szyjce a szyjka jest dosyć długa możemy odciąć wentyl od balonu. Uwaga - w takim przypadku przy następnym napełnianiu balonu należy zamknąć go zgrzewarką - zawiązanie balonu może nie być dostatecznie szczelne.

Uzupełnianie helu

Wentyl w balonach foliowych przydaje się jeszcze w jednym przypadku.

Balony foliowe trzymają hel dużo dłużej niż balony lateksowe, niemniej po pewnym czasie hel z nich także zacznie się ulatniać. Najpierw balon straci objętość, później zacznie powoli opadać.

Jeżeli balon foliowy został napełniony *czystym helem można zauważyć, że balon początkowo straci objętość - pozostając dalej przy suficie. Balony foliowe są zazwyczaj na tyle lekkie, że będą unosić się w pełnej okazałości, nawet jeżeli będą napełnione helem tylko w 60%. Wyjątek stanowią balony o bardzo wymyślnych kształtach, gdzie waga "szwów" na brzegach balonu jest za duża. Uwaga na jednorożce. Niestety zdarza się, że kiepskiej jakości balony "niewiadomego pochodzenia", mimo że są duże, nawet napełnione w 100% nie unoszą się w pełnej okazałości. Sytuacje takie nie zdarzają się w przypadku markowych balonów. Na opakowaniu czy w katalogu producenci zaznaczają, czy balon nadaje się do helu, czy należy napełnić go powietrzem, należy się stosować do zaleceń.

Dla większości balonów napełnienie helem i powietrzem w stosunku 60/40 pozwala na efektowną ekspozycję balonu.

Dopełnianie balonu foliowego

Jeżeli zauważymy, że balon zaczyna "flaczeć" za pomocą słomki można dodmuchać powietrza tak, aby balon odzyskał kształt. Taki zabieg możemy powtarzać. W momencie kiedy stosunek helu do powietrza będzie za mały balon przestanie się maksymalnie unosić - zacznie "lewitować" i powoli opadać, aż do momentu kiedy zacznie zachowywać się jak balon napełniony powietrzem.


*czystym helem ? o kwestii czystości helu w butlach jednorazowych i na wynajem można przeczytać tutaj>>

Czystość helu