Jak działa kalkulator helowy?

Jak działa kalkulator helowy

Kalkulator helowy umieszczony na naszej stronie służy do oszacowywania zapotrzebowania na hel do napełniania balonów w kształcie kuli.

Kalkulator sprawdza się w przypadku balonów lateksowych w kształcie kuli jak i wybranych balonów foliowych - jednopowłokowych, wyłącznie w kształcie kuli. W przypadku balonów o innych kształtach - w szczególności w przypadku balonów foliowych zalecamy zawsze kierowanie się wskazaniami producenta.

Informacje na temat zapotrzebowania konkretnego balonu na hel można znaleźć:

  • na opakowaniu balonu,
  • na opakowaniu zbiorczym,
  • w specyfikacji balonów w katalogu producenta.

Jeżeli informacji takich nie możemy znaleźć możemy posłużyć się danymi z katalogu innego producenta, z tym, że dane te należy traktować bardzo orientacyjnie. Nie ma gwarancji, że balon wyglądający podobnie, czy nawet identycznie, czy nawet mający te same parametry w opisie (rozmiar w cm nienapompowany i napompowany) będzie miał takie same zapotrzebowanie na hel jak balon od innego producenta.


Warto także w przypadku balonów foliowych, które chcemy napełnić upewnić się, że są to balony przeznaczone do napełniania helem. Mniejsze balony - ze względu na za małą objętość w stosunku do ciężaru nie będą się unosiły. Podobnie w przypadku balonów większych, w wymyślnych kształtach, które ze względu na wagę spawów foliowego materiału również będą miały problem z unoszeniem. Balony nieprzeznaczone do helu często oznaczone są na opakowaniu symbolem/ikoną napełniania powietrzem: nadmuchiwania ustami przez słomkę lub za pomocą pompki. Więcej o napełnianiu balonów foliowych.

Na jakiej podstawie nasz kalkulator liczy zapotrzebowanie na hel?

Na podstawie podanej średnicy, promienia lub obwodu kalkulator podaje objętość kuli w oparciu o podstawowy wzór fizyczny, wartość ta jest mnożona przez podaną liczbę balonów.

Aby uzyskać wynik z kalkulatora należy podać w pierwszym okienku ilość balonów następnie w drugim okienku podać średnicę, promień lub obwód balonu w centymetrach oraz z listy rozwijalnej wybrać  odpowiednio jaką wartość podaliśmy - czy jest to średnica, promień, czy obwód. Istotnie jest, aby podawać miarę w centymetrach. Większość balonów posiada na opakowaniach czy w katalogach rozmiarówkę oznaczoną w calach. Aby skorzystać z naszego kalkulatora wartości te należy przeliczyć na cm. 1 cal = 2,54 cm. Przeliczone wartości dla najpopularniejszych balonów napełnianych helem podano w tabeli pod kalkulatorem, wraz z danymi ile takich balonów napełnimy ze standardowych butli jednorazowych. Szczegółowe informacje o wydajności butli jednorazowych znajdują się tutaj.

Po kliknięciu „Oblicz ile helu potrzeba” otrzymamy wynik obliczeń z zastrzeżeniem, że jest to: Kalkulacja szacunkowa dla standardowych, okrągłych balonów lateksowych napełnianych precyzyjnie do nominalnej średnicy.


Przykładowo:


mamy do napełnienia 100 balonów 12 calowych.


Standardowo balony tak oznaczone to balony o średnicy 30,48 cm ( 12 x 2,54cm = 30,48cm ), czyli:

  • w pierwszym okienku podajemy: Ilość balonów 100 sztuk
  • w drugim wpisujemy 30,48 (cm)
  • z menu rozwijalnego wybieramy „średnica
  • po kliknięciu „oblicz” otrzymujemy wynik: 1,44m3


Jest to kalkulacja szacunkowa, co oznacza, że nie zakłada ona żadnych ubytków podczas napełniania a wszystkie napełnione przez nas balony będą miały dokładną nominalną średnicę. Nie mamy w takim przypadku żadnego zapasu.

Zwykle podczas wykonywania dekoracji, ze względu na  niską cenę balonów - w szczególności lateksowych - do napełniania mamy przygotowanych więcej balonów - z zapasem, tak, aby jeżeli jakiś balon pękł przy napełnianiu móc uzupełnić ilość i przygotować dekorację o zakładanej ilości balonów. Jeżeli dokładna ilość balonów jest dla nas ważna warto do zapotrzebowania na hel również dodać pewien bufor. Bezpieczny zapas stosowany przez dekoratorów, ale także w butlach jednorazowych z helem (gdzie dostajemy gotowy pakiet - balony plus butla z helem) zapas to plus 10% do nominalnego zapotrzebowania.


Jeżeli nie wiąże nas ściśle założona liczba balonów to przy większych dekoracjach należy wyjść od dostępnych pojemności butli  i na tej podstawie dopasowywać liczbę, czy wielkość balonów.

Pułapki niedoszacowań


Bardzo istotne podczas napełniania balonów i przygotowywania dekoracji z balonów z helem jest umiejętne napełnianie balonów do zakładanej średnicy. Kilka centymetrów będzie miało tutaj ogromne znaczenie. Możemy być zaskoczeni, że nie napełnimy tyle balonów ile zakładaliśmy jeżeli balony będą przepompowane czyli jeżeli będą miały za dużą średnicę i sytuacja odwrotna: może się okazać, że przy zbytnim zaoszczędzaniu helu np. z balonów 11 calowych zrobimy 10 calowe i okaże się, że spokojnie wystarczyłaby mniejsza butla na przygotowanie dekoracji.


Dobór wielkości balonów też powinien być przemyślany, szczególnie przy dużych balonach różnica wizualna między kulami 70 a 80 cm  będzie niezauważalna a różnica w koszcie helu spora. Rezygnując z balonów 80cm na rzecz balonów o średnicy mniejszej o 10 cm czyli zaledwie 12% zaoszczędzimy ponad 30% helu - jest więc nad czym się zastanowić.


Podobnie przy pokaźnej ilości balonów - należy przekalkulować o ile efektowniejsza będzie dekoracja z większej liczby balonów, kosztem mniejszej ich średnicy. Z wyborem mniejszych balonów, czy niedopełnianiem balonów też jednak należy uważać - mniejszy balon będzie minimalnie tańszy w zakupie, zaoszczędzimy także na helu - jednak czas unoszenia również się skróci. Mniejszy balon = krótszy czas unoszenia. Warto to wziąć pod uwagę i dokonać optymalnego wyboru.   Z drugiej strony przy dobrej kalkulacji czasem wybór mniejszych balonów może przynieść oszczędność pozwalającą na uszczelnienie balonów hifloatem. Należy to przemyśleć podczas planowania dekoracji która miałaby posłużyć na dłużej.