Ile helu potrzeba na 100 standardowych balonów?

Standardowe balony lateksowe

 

Do napełnienia mam 100 standardowych balonów lateksowych - ile potrzebuję do tego helu?

 

Wbrew pozorom na tak konkretnie postawione pytanie odpowiedź nie jest prosta. Sprzedawcy często nie doprecyzowując parametrów oferowanych balonów sprzedają jako standardowe balony od rozmiaru 9 cali poprzez 10 czy 11 cali az do 12 cali czyli zapotrzebowanie na hel przy takiej rozbieżności to od 0,61 m3 do 1,44 m3.

 

Balony 14 calowe i większe uważa się już za niestandardowe - duże, natomiast jeżeli trafimy na balony mniejsze od 9 cali czyli np. popularne 5 calówki należy dopytać i sprawdzić czy parametry balonu - stosunek wagi samego balonu do jego objętości pozwalają na napełnienie balonu helem. Zbyt małe, za ciężkie balony nie będą się unosiły lub będą się unosiły bardzo krótko Pamiętajmy, że uszczelnienie takich balonów hifloatem również dołoży im masy do uniesienia, więc jeżeli do dekoracji konieczne są małe balony - sprawdźmy czy na pewno uzyskamy efekt na jakim nam zależy. Często też małe balony z góry przeznaczone są do innych celów niż napełnianie helem. Wspomniane wcześniej balony 5 calowe idealnie nadają się do napełniania wodą i robienia z nich „wodnych bomb”.

 

 

Standardowe balony na hel to wielkości pomiędzy 9 a 12 cali. Są to typowe balony jakie możemy zakupić.

 

  • 11’ 12’

Do nadruków - balony firmowe z logo, czy z innymi nadrukami na eventy - zazwyczaj stosuje się balony 11 i 12 calowe.

  • 11’

Do dekoracji dekoratorzy najchętniej zaopatrują sie w balony 11 calowe i nie napełniają ich w 100% - podobno daje to najładniejszy kulisty kształt i optymalne wykorzystanie helu.

  • 9’ i 10’

to natomiast dobry wybór ekonomiczny na jednodniowe dekoracje, czy balony do wypuszczenia w powietrze - najmniejsza ilość helu potrzebna do napełnienia, najtańszy balon.

 

Zależnie od rozmiaru balonów zapotrzebowanie na hel różni się znacząco:

100 x 9’ = 0,61 m3

100 x 10’ = 1 m3

100 x 11’ = 1,11 m3

100 x 12’ = 1,44 m3

 

Jest to zapotrzebowanie nominalne, czyli zakładające precyzyjne napełnianie balonów helem do wskazanej średnicy.

Aby napełnić balon precyzyjnie do nominalnej wielkości należy posługiwać się matrycami. Profesjonalne matryce montuje się na butlach lub reduktorach tak, aby każdy balon dokładnie skalibrować. Opakowania butli jednorazowych mogą mieć przygotowane matryce na pokrywach - do wycięcia lub wypchnięcia po perforacji. Można taką matrycę wykonać również samemu - wycinając koło odpowiedniej średnicy w arkuszu kartonu. Matryce pozwalają na zachowanie właściwego kształtu balonów i napełnianie balonu odpowiednią ilością helu - przy dużych dekoracjach i przepompowanych balonach może się okazać ze helu nam zabraknie na założoną ilość balonów.

 

Co robić jeżeli nie wiemy jakiej wielkości balony będziemy napełniać?

Często na etapie planowania napełniania balonów nie do końca wiemy jakiej wielkości będą „standardowe” balony. Może zdarzyć się także sytuacja, że mamy balony i nie znamy ich parametrów - nienapompowane wszystkie wyglądają bardzo podobnie.

W takiej sytuacji najlepiej będzie dopasować się do oferowanych wielkości butli np. mając ok 100 balonów zaopatrzmy się w butle 1,1m3 lub 1,2m3 - na pewno napełnimy taką ilością helu balony 9 i 10 cali. W przypadku 11 i 12 calowych napełnimy ich poniżej 100 ale w dalszym ciągu będzie to spora dekoracja.

Balony lateksowe w związku z ich elastycznością dają nam także jeszcze jedną możliwość - możemy balonów nie dopompować - mogą się przez to nieznacznie krócej unosić, ale jeżeli zależy nam na konkretnej liczbie balonów uda nam się tak rozdzielić hel aby wystarczyło na wszystkie balony pompując je np. na 95%. Należy przy tym pamiętac, że nie miżna z niedopełnieniem balonów przesadzić - jezeli balon 14 calowy napełnimy do wielkości balonu 9 calowego - to również obniży nam czas eksoppzycjil.

Jeżeli nie wiemy jakiej wielkości balony mamy - możemy to sprawdzić doświadczalnie. Balon należy napełnić maksymalnie - tak aby jego kształt był zbliżony do kuli a nie do gruszki. Średnica uzyskanej kuli to docelowa średnica naszych balonów.