Dlaczego ilość balonów z butli się nie zgadza?


Sprawdź co kupujesz

Hel sprzedawany jest w standardowych butlach, czy to jednorazowych, czy w wymiennych.

Na opakowaniu jednorazówek powinna być podana precyzyjna informacja co do ilości helu w opakowaniu.

W przypadku butli na wynajem - objętość wodna na takich butlach jest wybita na butli. Zawsze w momencie wydania butli sprawdzajmy ciśnienie tak, żeby obie strony miały pewność co do ilości wydanego/odebranego towaru.

Oszacuj ile balonów napełnisz

Kalkulator balonów na naszej stronie podaje ściśle matematyczne obliczenie na objętości helu dla kul o zadanym promieniu.

Przykładowo do napełnienia 168 balonów o średnicy 25.4 cm jest potrzebne 1.4 m3 helu *

* Kalkulacja szacunkowa dla standardowych, okrągłych balonów lateksowych napełnianych precyzyjnie do nominalnej średnicy.

Czyli podaje szacunkowa wartość dla balonów napełnionych dokładnie do założonej średnicy, wyliczona wartość nie obejmuje ewentualnych ubytków przy napełnianiu.

Uważaj na ubytki

Ubytki przy napełnianiu zależą oczywiście od wprawności osoby napełniającej, nie powinno być to jednak więcej niż 10% - taki za pas zakłada się przy dużych dekoracjach.

Natomiast znaczące ubytki w butli mogą być wywołane zostawieniem butli na dłuższy czas z zakręconym reduktorem ale nie zakręconym głównym zaworem. Tylko zakręcenie głównego zaworu gwarantuje, że butla jest zamknięta.

Napełniaj z matrycą

Ważne aby balony lateksowe napełniać z matrycą, tak aby były napełniane do rozmiaru a nie ponad rozmiar. Napełnianie balonów bez matrycy "na oko" może spowodować, że balony 10 calowe będą faktycznie napełniane do objętości balonu 11 lub 12 calowego - wtedy ilości balonów z butli znacznie będą spadać.

Z butli 1,4m3 napełnimy 136 balonów o średnicy 11 cali. Jeżeli balony napełnimy do rozmiaru 12 cali ilość balonów z butli 1,4m3 spadnie o 30 procent, napełnimy tylko 97.

Tylko napełnienie balonów ściśle do założonej średnicy, do kształtu okrągłego a nie gruszki (co wskazuje na przepełnienie ponad rozmiar) będzie umożliwiało utrzymywanie założeń, że z określonej ilości helu będziemy mieć określoną ilość balonów.

Sprawdź faktyczny rozmiar

Często mylące są rozmiary deklarowane przez producentów i mamy tutaj rozbieżności i na plus i na minus.

Możemy dostać balony 11 calowe sprzedawane jako 10 calowe - bo producent nie różnicuje w produkcji na balony 10 i 11 cali, ale żeby klient miał wybór część jest oferowana jako 10 calówki, cześć jako 11 calówki, i w druga stronę - możemy dostać balony 9 calowe jako 10 calowe - bo w produkcji są tańsze a dokładnie jaki balon jest nie da się sprawdzić bo np. waga pustego balonu w danym rozmiarze różni się u poszczególnych producentów.

Obojętnie jaki rozmiar maja balony "z metki" to jedynie napełnianie z matrycą umożliwia napełnianie do określonego rozmiaru. Matryce można kupić (są proste lub profesjonalne do montażu na butli), lub zrobić samemu - wyciąć w kartonie koło i każdy balon wkładać w otwór.