Ekologia a wypuszczanie balonów z helem

Wypuszczanie balonów w niebo

Wypuszczanie balonów w niebo staje się popularnym elementem wesel, urodzin czy innych eventów.

O ile wypuszczenie balonów z helem  w niebo wydaje się nie być dużym przewinieniem ekologicznym (chociaż niektórzy twierdzą,że balon, który gdzieś tam spadnie na ziemię może okazać się niebezpieczny - np. gdy niefortunnie połknie go i zakrztusi się nim jakieś zwierze, lub zostanie w nim uwięzione) to wypuszczanie balonów ledowych w niebo spotyka się z wyraźną krytyką.

Niektóre firmy dekoratorskie odradzają takiej formy uatrakcyjniania imprez lub wręcz nie zgadzają się klientom na realizacje takich pomysłów, gdyż uważają takie działanie za nieetyczne ekologicznie.


Finalnie odstraszające dla klientów upierających się przy swoim pomyśle jest to, że wiele osób ma dużą świadomość ekologiczną. Możemy narazić się na to, że zamiast spotkać się z zachwytem gości na widok świecących balonów odlatujących w niebo usłyszymy od nich zniesmaczony pomruk i komentarze o naszym nietrafionym pomyśle na dekoracje - obnażającym ignorancję ekologiczną.



Pomysł wypuszczania w niebo balonów ledowych miał zastąpić popularne chińskie lampiony, których wypuszczanie kończyło się czasami wywołaniem pożaru.


Tradycyjne lampiony chińskie mogą być bezpiecznie wypuszczane jedynie w ściśle wyselekcjonowanych miejscach. Musimy mieć pewność, że płonący jeszcze ogień nie zostanie zaniesiony w jakieś łatwopalne miejsce będąc przyczyną pożaru, musimy być pewni kierunku wiatru - stąd wypuszczanie chińskich balonów nad lub wręcz z powierzchni zbiorników wodnych, wykorzystując powiew wieczornej bryzy znad lądu w kierunku wody. Musimy także wybrać odpowiednio skonstruowane lampiony.
Przeciwnicy chińskich lampionów krytykują ten pomysł nie tylko ze względu na zgrożenie pożarowe ale także ze względu na potencjalne konsekwencje dla środowiska

O ile powłoka lampionu i paliwo powinno całkowicie spłonąć, to często lampiony wyposażone są w druciki mocujące paliwo. Metalowe elementy docelowo wprawdzie ulegną erozji i rozłożą się w wodzie czy też w ziemi, natomiast niebezpieczne jest, potencjalnie możliwe, zjedzenie takiego elementu przez zwierzę.

Balony ledowe unoszące się do nieba miały zapewnić podobny efekt wizualny bez zagrożenia pożarem. To założenie spełniają. Tak samo jak zwykłe balony wypuszczone w powietrze wymagają zgody Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, unoszący się w korytarzu lotniczym świecą cy obiekt może zakłócić komunikację lotniczą. Wprawdzie wypuszczanie balonów ledowych przy uzyskaniu zezwolenia z  PANSA jest legalne to kwestionuje się bezpieczeństwo tych działań w aspekcie ekologicznym.

Konsekwencje ekologiczne wypuszczenia balonów helowych wyposażonych w świecące ledy i skala zanieczyszczenia jaką przez to wygenerujemy jest duża: balony lateksowe rozłożą się, natomiast problem stanowią baterie, ledy i przewody je łączące.

  • Diody led - mogą zawierać szkodliwe substancje jak: ołów, arsen, miedź i nikiel. Zawartość ołowiu w lampkach ponadto wpływa na ich smak. Słodkawy smak będzie zwabiał zwierzęta. Według opinii Departament of Population Health and Disease Prevention University of California diody led można zaklasyfikować jako odpady niebezpieczne i postuluje zaostrzeniem zasad odnośnie obchodzenia się z ledami i w czasie użytkowania i utylizacji. Zbita dioda powinna być usuwana w rękawiczkach, z zabezpieczeniem górnych dróg oddechowych. Kilkadziesiąt czy więcej diod z naszej dekoracji zostanie rozrzuconych w różnych miejscach i stanie się realnym zagrożeniem, śmieciem rozkładającym się setki lat, powodującym przedostanie się niebezpiecznych substancji do powietrza, gleby i wody.
  • Baterie - podstawowy problem balonów z ledami:
    skład chemiczny baterii jest bardzo niebezpieczny dla środowiska. Metale ciężkie: rtęć, ołów, kadm - nie ulegają procesom neutralizacji i redukcji. Ponadto baterie zawierają także szkodliwe substancje takie jak mangan i lit.  Baterie należy wyrzucać do specjalnych pojemników, które są obsługiwane przez firmy zajmujące się odpadami niebezpiecznymi. Za wyrzucenie baterii do zwykłych śmieci grożą wysokie kary...podczas naszego pokazu, chociaż nie jest to jak na razie działanie ścigane z urzędu, na dużym terenie rozrzucimy kilkadziesiąt lub więcej baterii...konsekwencje ekologiczne takiego działania nie są warte kilku minut efektownego pokazu.

    Jeżeli już musimy wypuszczać w niebo balony można to zrobić minimalizując starty dla środowiska. Balony, zwykłe, szybko-rozkładające się, bez wstążek lub z naturalnym sznurkiem będą tutaj najmniejszym złem. W zgodzie z zasadami pro-eko możemy natomiast balonami ledowymi  wspaniale zaaranżować przestrzeń imprezy na cały czas jej trwania a po niej pozbyć się pozostałości w sposób ekologiczny - oddzielając poszczególne elementy dekoracji i umieszczając je w odpowiednich pojemnikach na odpady.
Śmiecenie nie jest trendy. Warto popularyzować elegancję ekologiczną. Bądźmy świadomi konsekwencji naszych działań i jako klienci planujący postać swoich dekoracji i jako ich realizatorzy.