Jaka jest wydajność butli jednorazowych z helem

Przy zakupie butli jednorazowych z helem w zestawie z balonami kwestia wydajności butli - czyli ile balonów napełnimy helem zawartym w butli jest oczywista.

Dany zestaw zawiera odpowiednio 30 lub 50 lateksowych, kolorowych baloników rozmiar 9 cali, które napełnimy helem z butli. Przygotowana ilość helu jest dopasowana do tego rozmiaru - czyli nominalnie kula średnica 22,86 cm - zawiera lekki naddatek tak aby na pewno helu wystarczyło.

Jeżeli balony będziemy napełniać precyzyjnie - trochę helu powinno nam zostać - ilość helu kalkulowana jest mniej więcej na + 10 % od teoretycznego zapotrzebowania. Aby dokładnie napełnić balony zgodnie z rozmiarem, zależnie od typu pudelka - producent przygotował matryce - zaznaczony okrąg do wycięcia, alby balonów ani nie przepompować, ani nie napełnić ich za małą ilością helu. Jest to o tyle ważne, że będzie miało wpływ na czas unoszenia się balonu.

Problem z oszacowaniem wydajności butli pojawia się w przypadku butli jednorazowych, jeżeli z jakichś względów nie będziemy napełniać balonów załączonych do zestawu.

Może to wynikać z chęci użycia jakiegoś konkretnego koloru balonów (nie koniecznie w rozmiarze identycznym z balonami z zestawu), jeżeli balony maja pasować do wymyślonej kolorystyki dekoracji, lub chcemy napełnić balony większe niż 9 calowe, lub mamy inne balony które chcemy napełnić - np. balony z nadrukiem lub balony foliowe. Zdarza się to szczególnie w przypadku balonów dla dzieci, gdy często butla ma posłużyć do napełniania pojedynczych balonów foliowych np. balonów licencyjnych z postaciami z bajek a do tego z reszty helu planujemy napełnić tyle balonów ile się da.

Modne cyfry czy napisy z foliowych literek uzupełnione okrągłymi balonikami to tez częste rozwiązanie dekoratorskie.

Jeżeli z butli jednorazowej napełniamy balony własne warto przewidzieć i oszacować na ile balonów wystarczy nam helu.

Jak policzyć jaka będzie wydajność butli w takim przypadku?

Uwaga - dla balonów innych niż 9 calowe podana kalkulacja jest szacunkowa - dla standardowych, okrągłych balonów lateksowych napełnianych precyzyjnie do nominalnej średnicy. Podane ilości balonów należy więc przyjmować za maksymalne i możliwe do osiągnięcia jedynie przy precyzyjnym napełnianiu.

Butla na 30 balonów - to hel w objętości 0,25m3, który wystarcza na:

 • 30 balonów 9 calowych,
 • 29 balonów 10 calowych,
 • 23 balonów 11 calowych,
 • 17 balonów 12 calowych,
 • 11 balonów 14 calowych.

Butla na 50 balonów - to hel w objętości 0,25m3, który wystarcza na:

 • 50 balonów 9 calowych,
 • 49 balonów 10 calowych,
 • 38 balonów 11 calowych,
 • 29 balonów 12 calowych,
 • 18 balonów 14 calowych.

Butla jednorazowa z helem może posłużyć na napełnienie balonów foliowych.

Najpopularniejszy rozmiar okrągłych, spłaszczonych (nie kula!) balonów foliowych to 18 cali - 46 cm (balon nienapełniony płasko rozłożony), po napełnieniu 34 cm x 34 cm.

Zapotrzebowanie na hel dla takich balonów to ok 0,014m3/szt.

Z jednorazowych butli napełnimy więc helem:

 • 17 balonów - z butli 0,25 m3
 • 30 balonów - z butli 0,42 m3

Popularne na urodziny i rocznice oraz śluby i inne eventy są także balony foliowe w kształcie liter i cyfr, tutaj na rozmiar 100cm należy przyjąć 0,05 m3.

Uwaga - zapotrzebowanie na hel do balonów foliowych dla różnych producentów, nawet dla balonów o tym samy deklarowanym rozmiarze, może się różnić - podane dane należy traktować szacunkowo - prezentowane wartości opierają się na danych tabelarycznych producenta balonów Qualatex.