Czym różnią się butle jednorazowe od wielorazowych?

Objętość gazu


Butle jednorazowe i wielorazowe przede wszystkim różnią się objętością zawartego gazu.

Jednorazowe butle zawierają 0,2 - 0,42 m3 helu. Na rynku dostępne są także oprócz jednorazowych butli jednorazowe puszki z helem. Puszki są najmniej ekonomicznym rozwiązaniem bo zawieraja hel pozwalający napełnić zaledwie kilka małych lub jeden duży balon.

Butle wielorazowe dostępne są w pojemnościach od poniżej 1 m3 do 10 m3 gazu.


Ciśnienie gazu

Gaz w butlach wielorazowych sprężony jest pod dużo większym ciśnieniem. Konsekwencją tego są odmienne warunki transportu butli.

O ile butle jednorazowe podobnie jak np. dezodoranty czy inne spraye można transportować przy pomocy zwykłych usług kurierskich. O tyle wysyłka kurierem pełnej butli wielorazowej nie jest możliwa. Butla jest traktowana jako opakowanie wysokociśnieniowe wymagające specjalistycznego transportu.

Wielkość butli

Do załadunku, transportu jak i przemieszania dużych butli konieczny jest odpowiedni sprzęt; wózek widłowy, kosz do butli lub paleta. Wyjątkiem są butle zawierające ok. 1 m3 gazu. Są to jedyne butle które można bez problemu transportować. Wysokość takiej butli to ok 90 cm, średnica 20 cm. Waga poniżej 20 kg umożliwia ręczne przenoszenie.

Butle jednorazowe są małe, poręczne i leciutkie.

Koszty kaucji


W przypadku butli wielorazowych mamy do czynienia z wynajmem butli. W przypadku wynajmu butli konieczne jest wpłacenie kaucji za butlę. Kaucja zwrotna odbierana jest w momencie zwrotu pustej butli. Kaucja jest zwrotna, nie jest de facto kosztem, jednak musimy na czas najmu zablokować nasze pieniądze.

Butle jednorazowe nabywamy na własność, nie mamy konieczności wpłacania kaucji i nie ponosimy kosztów odwiezienia czy odesłania butli. Zużytą butle wystarczy wyrzucić na złom.

Czas korzystania z butli

Jeżeli nie zużyjemy całego gazu za jednym razem butla z helem jednorazowa, której stajemy się właścicielem daje nam możliwość sukcesywnego wykorzystywania helu, co często jest wygodne, np. kiedy trudno nam określić jak szybko zużyjemy gaz; np. w przypadku stosowania ozdób z balonów do dołączania do prezentów. Możemy także cześć gazu zużyć na jedną imprezę a resztę zostawić sobie na kolejną za kilka miesięcy.

Najem większej butli na dłuższy czas niesie za sobą dodatkowy koszt; koszt dzierżawy samej butli. Nie jest to zazwyczaj duży koszt i o ile w okresie np. miesiąca dalej się kalkuluje; o tyle w dłuższym czasie zaczyna już mieć wpływ na opłacalność wynajmu dużej butli.

Jeżeli hel ma służyć do zrobienia jednorazowej większej dekoracji; zdecydowanie ekonomiczniejszy będzie wynajem dużej butli. W innym razie należy przekalkulować czy bardziej nie opłaca się zakup małej jednorazowej butli z helem.

Koszty helu

Niewątpliwie cena helu jest relatywnie niższa w przypadku zakupu większej ilości helu; czyli najmu butli zwrotnej. Jest to szczególnie ważne przy większych dekoracjach.

Należy jednak pamiętać o kosztach transportu i czasu jaki trzeba poświęcić na odebranie i zwrot butli.

W przypadku butli jednorazowych ponosimy wyższy koszt helu, jednak otrzymanie butli kurierem do domu i brak konieczności zwrotu jest zdecydowanie wygodne.