Balony na ogrzane powietrze

Chyba najpiękniejszymi balonami są ogromne balony na ogrzane powietrze. Siłą nośną takiego balonu jest powietrze wewnątrz czaszy balonu, ogrzewane od spodu.

Nośność takiego powietrza wynika z różnicy gęstości powietrza ogrzanego wewnątrz i powietrza chłodniejszego na zewnątrz balonu.

Należy zauważyć, że siła nośna takiego balonu zmienia się wraz z wysokością. Wraz z wysokością natomiast zmienia się gęstość i temperatura powietrza. Widać, że nawet przy bardzo silnym ogrzaniu wnętrza balonu, ograniczeniem będzie gęstość powietrza, które obniża się wraz ze wzrostem wysokości.

Kolejnym ograniczeniem jest powłoka balonu. Musi ona być wystarczająco lekka i cienka, aby uniosła balon, z drugiej strony wystarczająco wytrzymała aby znosić wysokie temperatur wewnątrz czaszy. Osiąganie dużych wysokości wymaga stosowania bardzo dużych objętości balonu i raczej innych gazów niż powietrze, które jest zbyt gęste nawet po mocnym podgrzaniu.

Często też balon na gorące powietrze posiada wewnątrz mniejszy, napełniony helem. Oszczędza to paliwo, zwiększa siłę nośną, oraz pozwala w większym stopniu sterować wysokością lotu balonu. Ze względów bezpieczeństwa zamiast najlżejszego gazu, czyli wodoru, który jest łatwopalny, stosuje się hel.